مرکز مشاوره و راهنمایی انجام پایان نامه و سمینار

نگارش مقاله علمی-پژوهشی

نگارش مقاله علمی-پژوهشی خودکار

در این بخش مشاوریاب به آموزش روش نگارش مقاله علمی-پژوهشی ، ویژگی ها و بخش های آن می پردازد:

نگارش مقاله علمی-پژوهشی مشکی

آموزش روش نگارش مقاله علمی-پژوهشی

مقاله علمی-پژوهشی Research article یک منبع دسته اول است. که دارای روش تحقیق و گزارش یافته‌های پژوهش نویسنده مقاله است. این نوع مقاله با مقدمه‌ای بر مساله مورد تحقیق شروع می‌شود. و براساس پیشینه پژوهش و مطالعات کتابخانه‌ای به تشریح مساله پرداخته می‌شود. سپس روش شناسی پژوهش بیان می‌شود. و در بحش چهارم به تجزیه‌وتحلیل داده‌های گردآوری شده پرداخته می‌شود. در آخر نتیجه‌گیری و بحث ارائه می‌شود. مقاله علمی پژوهشی چه باهدف کاربردی و چه باهدف بنیادی انجام شود. درنهایت دستاوردهای جدیدی به همراه دارد که درمطالعات پیشین وجود نداشته است.

نگارش مقاله علمی-پژوهشی

مقاله علمی-پژوهشی

در مقابل مقاله علمی-پژوهشی، مقاله مروری قرار میگیرد و از اعتبار و ارزش بالاتری برخوردار است. جهت نگارش یک مقاله خوب و درج آن در مجلات معتبر داخلی یا ISI رعایت برخی نکات الزامی است. پژوهش علمی را با روش صحیح پژوهش میشناسند. بخاطر داشته باشید همیشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است. بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد. و با روش صحیح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمی است. اصطلاحی به نام In The Bin در جوامع آکادمیک رایج است. که به معنای “به درد سطل زباله می خورد” است. این اصطلاح به مقالاتی گفته میشود که در آنها اصول پژوهش و نگارش علمی رعایت نشده است. به هنگام داوری بدون آنکه موضوع پژوهش مطالعه شود مستقیماً درون سطل زباله انداخته می شود.

ویژگی های اصلی مقاله علمی-پژوهشی

اولین گام در نگارش مقاله علمی-پژوهشی تعیین هدف مقاله است. مقاله می تواند بنیادی یا کاربردی باشد.

 • مقاله بنیادی: در این مقالات چیزی به علم اضافه می شود.

برای مثال فرض کنید بخواهید یک مدل جدید را برای نخستین بار معرفی کنید.

 • مقاله کاربردی: در این نوع براساس مدل های موجود یک مساله واقعی حل میشود.

بیشتر مطالعات دوره کارشناسی ارشد از این دسته هستند.

تفاوت مقاله مروری و علمی-پژوهشی

مقاله های مروری Review براساس مطالعات گسترده. در زمینه موضوع تحقیق و استفاده از چندین منبع داخلی و خارج. تلخیص، مقایسه و ارزیابی و نتیجه گیری از این منابع نوشته میشود. این مقالات فاقد بخش گردآوری و تحلیل داده هستند. و صرفاً براساس مطالعات کتابخانه ای نوشته می شوند. چنین مقالاتی برای ارائه کلاسی مناسب هستند.

قسمت مروری فقط به بخش ادبیات پژوهش محدود می شود. گردآوری آثار و نتایج مولفین دیگر و درکنار هم قرار دادن آنها. مجموعا ادبیات پژوهش یک مقاله علمی-پژوهشی را تشکیل می دهد. پس از انتخاب یک موضوع مناسب باید به گردآوری آثار و نتایج مولفین داخلی و خارجی در زمینه موضوع منتخب بپردازید. به این ترتیب ادبیات پژوهش شما شکل می گیرد. مهمترین ویژگی و ارزش هر پژوهش علمی اتکای آن بر اطلاعات دست اول است. که در روند انجام پژوهش بدست می آید.

بخش های یک مقاله در نگارش مقاله علمی-پژوهشی

تنظیم صفحه اول مقاله

 • صفحه اول به ترتیب شامل عنوان، نام مولف یا مولفین، چکیده و واژگان کلیدی است.
 • عنوان در خط اول درج می شود. معمولاً عنوان را با یک فونت Bold و اندازه بزرگتر از سایر فونت های متن می نویسند.
 • نام نویسنده را با یک پاورقی همراه می کنند. در پاورقی باید آدرس الکترونیک نویسنده ذکر شود تا خوانندگان مقاله در صورت نیاز بتوانند با نویسنده ارتباط برقرار کنند. نوشتن سمت یا ویژگیهای بارز علمی نویسنده در پاورقی نیز مرسوم است.
 • چکیده یا Abstract در هشت تا ده خط که معمولا در دو پاراگراف تهیه می شود. باید بیانگر سیر کاملی از مقاله باشد.
 • واژگان کلیدی یا KeyWords سه تا شش کلمه اصلی مورد استفاده در مقاله اصلی است. و معمولا به صورت Italic نوشته می شود.

نوشتن مقدمه مقاله

 • بهتر است مقدمه در یک صفحه تهیه شود.
 • در پاراگراف اول مقدمه ابتدا به شرح و بیان مساله پژوهش بپردازید.
 • در پاراگراف دوم اهمیت و ارزش موضوع را شرح دهید.
 • در پاراگراف سوم اهداف خود را توضیح دهید.
 • در نهایت در پاراگراف آخر توضیح دهید خواننده در مقاله با چه موضوعاتی مواجه خواهد شد اما نتیجه گیری از مباحث به عمل نیاورید.

ادبیات پژوهش مقاله

اینجا براساس مطالعات گذشته، مبانی نظری پژوهش بیان می شود. منظور از مبانی نظری ارائه تعاریف و مفاهیم بکار رفته در پژوهش به صورت روشن است. و باید براساس مطالعات معتبر قبلی صورت گیرد. در بخش دوم ادبیات پژوهش به ارائه مطالعات مشابه که قبلاً توسط پژوهشگران دیگر صورت گرفته پرداخته میشود. نظر به تاکید جوامع علمی بر اطلاعات دست اول. در حال حاضر بسیار مقاله ها از ارائه ادبیات پژوهش به صورت مستقل پرهیز میکنند. و تنها به ارائه کلیاتی از پژوهش انجام گرفته پیشین در بخش مقدمه اکتفا میشود.

روش تحقیق در نگارش مقاله علمی-پژوهشی

در بخش سوم از یک نگارش مقاله علمی-پژوهشی ، انواع روش تحقیق براساس هدف و ماهیت معرفی میشود. همچنین نحوه گردآوری داده ها بیان می شود. پژوهشهای علمی از روشهای مطالعه میدانی وکتابخانه ای برای گردآوری داده ها و اطلاعات استفاده میکنند. همینطور جامعه آماری و در صورت لزوم نمونه آماری معرفی می شوند. سپس گزاره های پژوهش (فرضیه ها یا سوالات) ارائه می گردد. همچنین آزمونهای آماری مورد استفاده و نرم افزار تجزیه و تحلیل داده ها نیز معرفی می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها در نگارش مقاله علمی-پژوهشی

بر اساس داده های بدست آمده و با توجه به روشهای آماری مناسب، به تجزیه و تحلیل داده ها و آزمون فرضیه های پژوهش پرداخته می شود. معمولا برای افزایش دقت محاسبات نرم افزارهای آماری مانند SPSS بکار گرفته می شود. این تحلیل اساس یک پژوهش علمی است.

خلاصه و نتیجه گیری از مقاله

هر مقاله باید با خلاصه و نتیجه گیری دقیق و صحیحی از گامها و دستاوردهای پژوهش همراه باشد. بعضی مواقع خلاصه را همراه با بیان محدودیت ها و پیشنهاداتی برای پژوهشگران دیگر همراه می کنند.

صفحه منابع و مآخذ نگارش مقاله علمی-پژوهشی

در نهایت باید منابع و مآخذ مورد استفاده را به ترتیب براساس منابع فارسی و لاتین مرتب کنید. هر مجله یا کنفرانس استانداردهای خود را در نحوه درج منابع دارد. یک روش استاندارد برای درج منبع روش APA است. این واژه مخفف American Psychological Association است. که توسط انجمن روانشناسی آمریکا ارائه شد. براساس این روش برای ارجاع یک بخش از متن به منبع آن از. (نام نویسنده، سال:شماره صفحه) استفاده میشود.

امیدواریم این مطالب در راستای مقاله نویسی شما دوستان مفید واقع شود. در صورت مشاوره و یا نگارش مقاله علمی-پژوهشی و یا چاپ مقالات با همکاران ما در موسسه مشاوریاب تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

Open chat
با ما در واتساپ در تماس باشید